Ithaca Fantastik

2014 FILMS

Opening

When Animals Dream
Jonas Alexander Arnby – Denmark

Closing

What We Do in the Shadows
Jemaine Clement & Taika Waititi – New Zealand

International Competition

Cub
Jonas Govaerts – Belgium

Suburban Gothic
Richard Bates Jr. – USA

Spring
Aaron Moorhead and Justin Benson – USA

Killers
Kimo Stamboel & Timo Tjahjanto – Indonesia/Japan

The Midnight Swim
Sarah Adina Smith – USA

Time Lapse
Bradley King – USA

The Fives
Yeon-Sik Jung – South Korea

The Infinite Man
Hugh Sullivan – Australia

Der Samourai
Till Kleinert – Germany

Midnighters

Late Phases
Adrian Garcia Bogliano – USA

Bloody Knuckles
Matt O’Mahoney – Canada

Fantastic Documentaries

Why Horror?
Nicolas Kleiman & Rob Lindsay

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley’s Island of Dr Moreau
David Gregory – USA

Future Shock! The Story of 2000AD
Paul Goodwin – UK

Spotlight on Contemporary Iran

A Girl Walks Home Alone at Night
Ana Lily Amirpour – Iran

Fish & Cat
Sharham Mokri – Iran

Special Screenings

The Texas Chainsaw Massacre
Tobe Hooper – USA

Local God
Gustavo Hernandez – Uruguay

V/H/S: Viral
Justin Benson & Aaron Moorhead, Nacho Vigalondo, Gregg Bishop, Todd Lincoln, Marcel Sarmiento

Focus on Jim Mickle

Cold in July
Jim Mickle – USA

We Are What We Are
Jim Mickle – USA

Somos Lo Que Hay
Jorge Michel Grau – Mexico;

Retrospective:
Witchcraft in Popular Imagination

White Zombie
Victor and Edward Halperin – USA

Black Sunday
Mario Bava – Italy

Witcfinder General
Michael Reeves – UK

The Wicker Man
Robin Hardy – UK

The Exorcist
William Friedkin – USA

Short Films

Les Origines de Noel
Stéphane Grasso – Canada

Crimson Thread
Nate Wilson – Canada

Invectum
Adam-Gabriel, Belley-Côté and Francis Fortin – Canada

Ghost Train
Lee Cronin – Ireland/Finland

Mr Dentonn
Ivan Villamel – Spain

Tasha & Friends
Greg Kovacs – Canada

How to make a nightmare
Noah Aust – USA

The Creed
Kevin James – USA

The Last Halloween
Marc Roussel – Canada

Beware of Children
Ares Ceylan – Switzerland